a tervezésben résztvevők felkészültsége, szakmai háttere nem megfelelő
...vagy nem rendelkeznek a szükséges információkkal

Az input adatok minőségénél talán fontosabb, hogy a tervezésben résztvevő munkatársak megfelelő szakmai háttérrel bírnak: akár pénzügyi szaktudásról, akár üzleti tervhez szükséges piaci vagy szakmai ismeretről van szó. A szakmai felkészültség mellett tisztában kell lenni az érintetteknek azzal is, hogy milyen tervezési részfeladatokban kell közreműködniük, milyen információkat kell szolgáltatniuk a tervezéshez és azt milyen határidővel kell megtenni.
Például, ha a tervezést pénzügyi oldalról összefogó munkatárs nincs tisztában az értékesítési költségek természetével - változó vs. fix költségek, tipikus költség hányadok stb. - vagy éppen a tevékenység működő tőke igényével, akkor dinamikusan változó értékesítés esetén nem fogja tudni modellezni a várható változásokat .
De említhetjük az értékesítési oldalt is, ahol a különböző idősoros előrejelzési technikák vagy salespipe alapú, konverziós mutatókat használó módszerek hiányában csak megérzésekre lehet hagyatkozni a bevétel tervezés során.
Ráadásul nagyobb szervezetek esetében a tervezés több szakterület (pl. pénzügy, értékesítés, termelés stb.) bevonásával történik, ezért mindenkinek tisztában kell lennie azzal, hogy saját részfeladatához szükséges inputokat hol találja, melyik társterülettől mi kérhet és milyen információkat kell átadnia. Ehhez előre egyeztetett szerepek és feladatok, valamint információs sémák szükségesek (pl. meghatározott adattartalmú excel táblázatok)!
A szakmai hiányosság vagy az információ hiány kezelhető oktatással, szervezéssel is. De például ha olyan tervező eszközt használunk, mint a
BB Forecast, amely leképezi a pénzügyi-üzleti összefüggések nagy részét és csak az input adatokra kell fókuszálni, akkor a szakmai hiányosságok áthidalhatók (ráadásul a tervezési folyamat is gyorsul, ld. később).